سفارش تبلیغ
اخبار جدید
اخبار جدید

وبلاگ تخصصی مهندسی معماری و طراحی فضای سبزlandscape-design
 
نویسندگان

1- پارک
1-1- تاریخچه پارک
در سال 1972 پس از انتقال کارخانه سیتروئن قرار شد از زمین این کارخانه برای برگزاری نمایشگاه جهانی سال 1989 فرانسه استفاده شود و کاربری شخصی برای آن در نظر گرفته نشده بود.
 وجود کارخانه در زمینهای اطراف تاثیرات بسیاری گذاشته بود و موجب بوجود آمدن کاربریهایی متناسب با کارخانه شده بود بطوریکه در شمال انبار کالاها، در جنوب ایستگاه حمل بار با کشتی ، در شرق خانه های کارگاهی، در غرب رودخانه سن که مرکز تجارت ذغال و مشتقات آن بودکه با انتقال کارخانه کاربری این اراضی نیز حذف شد و مساحت زمین سه برابر گشت و قرار شد یک پارک عظیم با تعدادی دفتر کار و کاربری مسکونی در نظر گرفته شود. در مسابقه ای که برگزار شد دو گروه طراحی این پارک را به عهده گرفتند. [i]
تصویر1-پلان مجموعه
 
طراحی قسمت شمالی که شامل باغ سفید(17)-گلخانه بزرگ(8)- گلخانه های کوچک(5)- باغ متحرک(4)- پارکهای موضوعی (5) توسط Gilles clement & Patrik burger  انجام شده است و قسمت جنوبی پارک نیز توسط گروه دیگری Alain Provost&Jean fracais jordy &partner)) طراحی شده است که این بخش شامل باغ سیاه(17)- چمن مرکزی(6)- باغ صخره ای(3)- کانال(14)می باشد. [ii]
 
2-1-مشخصات پارک
 مساحت این پارک 13 هکتار است که ساخت آن 7 سال به طول انجامیده است.(1992-1985)[iii]
 
تصویر 2-پرسپکتیو مجموعه
 
این پارک مانند باغ گیاه شناسی(jardin des planet) و مقبره ناپلئون (champ de mars) یک دید به سمت چپ ساحل پاریس باز می کند.
 
تصویر 3-محل قرار گیری نسبت به ساحل رودخانه
 
3-1-مقیاس پارک
این پارک یک پارک شهری است بطوریکه همه مردم آن را می شناسند، محل قرارگیری آن بسیار خوانا است و دسترسی نیز آسان است، درضمن این پارک جایگزین کارخانه ای شده است که همه پاریسیها آن را می شناختند و وجود بیمارستان (تصویر 1) در همجواری پارک نیز عاملی است که باعث شده است مردم از وجود این پارک در سطح شهر آگاه شوند و بتوانند رود سن را از زاویه این پارک تماشا کنند.
 
تصویر 4-موقعیت قرارگیری پارک
 
4-1-طراحی پارک
  خواسته شده بود که این پارک شبیه باغ فرانسوی یا انگلیسی باشد.
زیر تقسیمهای باغ لوکزامبورگ را داشته باشد (باغ لوکزامبورگ در قرن هفدهم ساخته شده است و 25 هکتار مساحت دارد از فضاهای بسیار مطلوب پاریسیها است بطوریکه همیشه بسیار شلوغ است بخصوص بعد از ظهرها (www.parisdiges.com) ) ولی به آن خشکی نباشد.
پس وقتی روی زمینی که نصف مساحت آن بود باید کار می شد فضاها طوری باید طراحی می شدند که یاد آور قرنهای گذشته بودند لذا طراحان با تغییر تصاویر اصلی آنها را دوباره بازآفرینی کردند. [iv]
تنوع گیاهی در پارک وگلخانه ها و نیز باغهای موضوعی با رنگهای متنوع بنوعی یادآور تنوع گیاهی باغ لوکزامبورگ است.
 
تصویر 5- باغ لوکزامبورگ
 
تصویر 6-پارک سیتروئن     
[ چهارشنبه 88/9/4 ] [ 6:29 عصر ] [ زهرا امینی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : زهرا امینی[47]
نویسندگان وبلاگ :
نرگس السادات دهدشتی (@)[11]

عالیه آلمانی[21]
محمد نیما بهشود[12]
سید مهدی دهدشتی[4]

انسان امروزی با وجود پیشرفت های روز افزونش نیازمند آرامش و سلامت روح است و آنچه که این موهبت را برای او به ارمغان می آورد علم و هنر معماری طبیعت نوین است که با عنوان مهندسی طراحی فضای سبز ارائه میشود.
آرشیو مطالب
امکانات وب